Drzwi łazienkowe - przekrój modeli

Drzwi to komponent, który chroni prywatność osób znajdujących się w łazience i skutecznie wygłusza rozpraszające dźwięki docierające z zewnątrz. To także ozdoba i świetne zwieńczenie wnętrza. Odpowiednio dobrane drzwi, spełniające oczekiwania inwestora i przepisy prawne, to jedna z podstaw udanej aranżacji – nie można ich pominąć, wykonując projekt łazienki Łódź.

Wybór drzwi łazienkowych

 

Przy wyborze drzwi łazienkowych inwestorzy kierują się przede wszystkim walorami estetycznymi i tym, jak dane skrzydło może komponować się z wyposażeniem łazienek Łódź. Nic dziwnego – przecież wszystkie, nawet najdrobniejsze elementy składają się na pomieszczenie o niezwykłym charakterze. Na rynku jest wiele modeli, które można dopasować do wnętrza zależnie od stylu w nim panującego. Możemy wybrać spośród:

 

  • Drzwi ze świetlikami
  • Drzwi pełnych
  • Drzwi przesuwnych – wariant drewniany i szklany

 

Dzięki mnogości możliwości i wykończeń wybór drzwi nie jest tak łatwy i oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Zatem, na co zwrócić uwagę wybierając skrzydło idealne do łazienki?

Regulacje prawne

 

Istnieją odgórne przepisy objaśniające, jakie wymiary i cechy powinny mieć drzwi łazienkowe. Nie mogą być węższe niż 80 centymetrów i muszą mieć co najmniej 200 centymetrów wysokości. Konieczne jest, aby otwierały się na zewnątrz pomieszczenia i miały zamontowane wywietrzniki, mogą to być:

 

  • Profilowane podcięcia, 
  • Kratki wentylacyjne,
  • Tuleje.

 

Wszystkie te cechy decydują o bezpieczeństwie użytkownika łazienki, dlatego ważne jest, by się nimi kierować przy wyborze drzwi.

Drzwi drewniane – elegancka klasyka

 

Drewniane drzwi niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane i systemu otwierania są ponadczasowym elementem wykończeniowym każdego pomieszczenia. Klasyczne skrzydła świetnie sprawdzą się w łazienkach o rustykalnym, eklektycznym lub kowbojskim stylu. Będą także dobrym uzupełnieniem pomieszczenia stylizowanego na boho. 

 

Wybierając drewniane modele, należy zwrócić uwagę także na klamkę – jej wygląd, materiał, z jakiego jest wykonana i to, jak komponuje się z metalurgicznymi szczegółami łazienki. Warto by nawiązywała kolorystyką i szczegółami do baterii zamontowanej w umywalce Łódź, baterii prysznicowej lub wannowej, uchwytów szafek oraz metalowych elementów sedesu – np. spłuczki – jeśli owa nie jest ukryta w bryle muszli klozetowej.

Drzwi szklane – nowoczesne i piękne w swojej prostocie

 

Drzwi szklane to nieodłączny element nowoczesnych projektów, w których królują neutralne kolory i proste formy. Skrzydła wykonane z hartowanego szkła mogą być zarówno przesuwne, jak i otwierane w klasyczny sposób. Wybrany wariant zależy od zamysłu aranżacyjnego i możliwości, jakie daje przestrzeń. Niekiedy w małych pomieszczeniach trudno o wygospodarowanie dodatkowego miejsca, jakiego wymagają standardowe portale, dlatego warto przemyśleć zakup paneli drzwiowych na prowadnicy – dotyczy to zarówno drzwi szklanych, jak i drewnianych.

 

Niestandardowe skrzydła, wykonane ze szkła najczęściej nie mają klamek czy uchwytów. Zamiast nich najczęściej można spotkać niewielkie otwory wykończone ogumieniem lub żłobienia, które poza swoją praktyczną funkcją, mogą stanowić ozdobę panelu. 

 

Drzwi wykonane z w pełni transparentnego szkła są dobrym wyborem wtedy, gdy mamy prywatną łazienkę połączoną z sypialnią. Sama część sypialniana jest synonimem prywatności i wyciszenia, dlatego dodatkowe wydzielenie strefy, okazuje się zbędne.

 

Warto postawić na skrzydła drzwiowe wykonane z szyby mlecznej lub matowej, gdy wychodząc z łazienki, trafiamy bezpośrednio do przedpokoju lub salonu. W tych dwóch pomieszczeniach najczęściej przybywają nasi goście, dlatego by dać zarówno im, jak i domownikom szansę na swobodne korzystanie z toalety, konieczne jest odseparowanie części osobistej od strefy ogólnej. Poza szybami z efektem zamglenia dostępne są także kolorowe panele, które mogą być świetnym uzupełnieniem lub elementem kontrastującym we wnętrzu.

Potrzebujesz dodatkowych informacji?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

ZADZWOŃ: +48 505 052 011 LUB kontakt@jasikceramika.pl