Nie ma uniwersalnej zasady. Proponujemy natomiast odpowiednią kolejność.

Decydujemy, czy bateria będzie naścienna, czy sztorcowa (co często determinuje istniejąca instalacja wodna).

Następnie wybieramy umywalkę dostosowaną do takiego rodzaju baterii, a na końcu model baterii pasujący do umywalki.

Baterie dzielą się na tradycyjne z dwoma kurkami (dwu- lub trzyotworowe) i z mieszaczem (jednootworowe), a także na mocowane na ścianie i stojące (sztorcowe) do montażu na umywalce lub na blacie. Umywalki bez otworów są przeznaczone do baterii naściennych. Umywalki zwykle mają jeden otwór na baterię sztorcową, ale także możliwość wybicia dwóch dodatkowych.

Niektóre baterie z kurkami mają nowoczesne głowice ceramiczne i perlatory. Głowice ceramiczne zapewniają trwałość (z takiej baterii woda nie kapie), a perlator – napowietrzony strumień i znaczne ograniczenie zużycia wody. W dobrych bateriach poziom przepływu wody wynosi tylko 5 l/minutę! Przewagą mieszacza są wygoda i oszczędność, które wynikają z szybszej regulacji temperatury i wielkości strumienia.

Różne typy baterii mają odmienne wylewki różniące się nie tylko długością, ale także kątem nachylenia i rodzajem strumienia wody. Wysokość baterii i długość wylewki dobieramy do wielkości umywalki oraz indywidualnych potrzeb. Jednak warto pamiętać, że aby umyć ręce, odległość między końcem wylewki a dnem umywalki powinna wynosić co najmniej 15 cm.

Niskie baterie sztorcowe z krótką wylewką można montować przy małych umywalkach. Są idealne do mycia rąk, zębów, sprawdzą się podczas golenia. Wyższe pozwolą również nalać wodę do wazonu czy umyć głowę. Wymagają jednak większej umywalki, by woda nie rozchlapywała się na boki.

Umywalka w łazience: ważne wymiary.

Bez względu na to, jak szeroką wybierzemy umywalkę, potrzebujemy na nią minimum 70 cm, by można było swobodnie się poruszać podczas mycia, golenia, czesania. Optymalna jest więc umywalka klasyczna lub meblowa szerokości 60-70 cm (plus po 5 cm z każdej strony).

Umywalki na blat, umywalki podwieszane lub umywalki wpuszczane mogą być węższe, nawet o średnicy 40-45 cm, gdyż część ich funkcji przejmuje blat lub konsola będąca podporą umywalki. Zasada jest taka – im węższa umywalka, tym powinna być głębsza, a im płytsza, tym szersza. Wtedy będzie użyteczna i wygodna.

Potrzebujesz dodatkowych informacji?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

ZADZWOŃ: +48 505 052 011 LUB kontakt@jasikceramika.pl