Jak zaprojektować małą łazienkę? 

Większość z nas nie może poszczycić się dużą łazienką, dlatego aby uzyskać przestrzeń do przechowywania i móc bez przeszkód poruszać się po pomieszczeniu, warto zapoznać się z poradami dotyczącymi projektowania małej łazienki. 

 

Z czym zmagają się właściciele niewielkiej łazienki?

 

Przede wszystkim ze wszędobylską ciasnotą. Gdzie się nie obrócimy, tam nie ma miejsca na… wszystko. W dużej mierze jest to wina pragnienia upchnięcia na małej przestrzeni wielu elementów wyposażenia. Jakie błędy w projektowaniu łazienki są najczęściej popełniane?

 

 – Wanna na małym metrażu – długie kąpiele są przyjemne, ale należy pamiętać, że wanna zajmuje znaczną część łazienki i jest dedykowana dla nieco większych przestrzeni.
 – Brak miejsca do przechowywania – Mylne jest myślenie, że rezygnacja z szafek przysłuży się zaoszczędzeniu miejsca. Jest to nieprawda. Brak miejsca na kosmetyki i środki czystości sprzyja dezorganizacji i bałaganowi.
Źle dobrana pralka – W małych łazienkach często można ujrzeć za szerokie pralki, które zajmują cenne miejsce.

 

Jak praktycznie zaprojektować małą przestrzeń? 

 

Aby niewielka łazienka dobrze się prezentowała i była praktyczna, nie wolno jest zagracać. Już na etapie projektowania, należy wybrać odpowiedni rozmiar kabiny prysznicowej, zaplanować miejsce do przechowywania oraz lokalizację pralki i muszli klozetowej. Warto zapoznać się z poradami wnętrzarskimi idealnymi dla małych łazienek.

 

 – Prysznic zamiast wanny – Standardowo stosuje się brodziki o wymiarach 90 x 90 cm – jest to najbardziej praktyczny rozmiar. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na klasyczny, kwadratowy prysznic, warto zastanowić się nad asymetryczną kabiną prysznicową Łódź np. o wymiarach 80 x 100 cm.
 – Brak bidetu – Zrezygnowanie z tego elementu armatury pozwoli na zaoszczędzenie przestrzeni. Jednak jeśli zależy nam na zachowaniu świeżości, warto zdecydować się na muszlę klozetową z funkcją bidetu.
 – Zaaranżowanie wnęk – Z pozoru niepraktyczna wnęka może stać się świetnym miejscem do przechowywania. W przypadku łazienki warto zamówić praktyczną zabudowę pod umywalkę Łódź z systemem szuflad i półek, w której można ukryć kosmetyki i pralkę.
 – A może pralka w… kuchni? – Niestandardowe jest podłączenie pralki w innym pomieszczeniu niż łazienka. Iście brytyjskie jest ulokowanie pralki w kuchni w ciągu szafek kuchennych. Jednak jeśli nie przemawia do nas wizja wyciągania czystego, mokrego prania wśród gotującego się jedzenia, warto zastanowić się nad umieszczeniem maszyny piorącej w zabudowie w przedpokoju. 

 

Kolory idealne do małej łazienki Łódź

 

Poza doborem odpowiednich mebli i armatury należy skupić się także na wyborze farby, płytek ceramicznych i dodatków, które znakomicie podkreślą piękno pomieszczenia. W przypadku małometrażowej łazienki najlepszym wyborem będą farby w jasnych, neutralnych kolorach, które optycznie powiększą łazienkę. Podobnie jest z płytkami ceramicznymi – sprawdzą się kafle w odcieniach bieli, beżu i szarości. Jeśli zależy nam na mocnym kolorze w łazience, warto postawić na akcenty kolorystyczne w postaci:

 

 – kolorowych dodatków: ręczników, mydelniczki, dozownika do mydła, organizera na szczoteczki do zębów, dywanika łazienkowego
 – dekoracyjnych kafli o intensywnej barwie – mogą to być mozaiki, płytki fakturowane, płytki o niestandardowym kształcie (np. przypominające rybie łuski lub plaster miodu)
 – kontrastowej ściany – możemy pomalować ścianę na wyróżniający się na tle pomieszczenia kolor lub przykleić płytki ceramiczne

 

Wybierając armaturę łazienkową Łódź i płytki ceramiczne, warto poszukać sprawdzonego i rzetelnego sprzedawcy wyposażenia łazienek. Jasik Ceramika gwarantuje szeroki wybór armatury i płytek idealnych dla każdej łazienki. Zachęcamy do odwiedzin naszego salonu w Aleksandrowie Łódzkim i zapoznania się z naszą wyjątkową ofertą.

Potrzebujesz dodatkowych informacji?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

ZADZWOŃ: +48 505 052 011 LUB kontakt@jasikceramika.pl