Kolory w łazience. Jak, gdzie i kiedy?

Kolory w łazience. Jak, gdzie i kiedy?

Kolory we wnętrzach mają olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie jak i odbiór przestrzeni. Mogą zwiększyć, lub zmniejszyć optycznie przestrzeń. Czasami wymagają podkreślenia, a czasami tła aby jeszcze uwypuklić barwę. Dobierając kolor musimy zwrócić również uwagę na to jak on zachowa się z przewidzianym wcześniej odcieniem mebli.

Jaki kolor do łazienki?

Łazienka jest pomieszczeniem, które urządzamy na kilka czy kilkanaście lat. Dlatego też projektując jej wystrój, należy pamiętać nie tylko o tym, aby była ona funkcjonalna, wygodna i ładnie urządzona, ale również nie można zapominać o kolorach użytych do jej aranżacji. Wybierając kolorystykę wnętrza łazienki, warto wiedzieć, jakie są obowiązujące trendy oraz znać znaczenie poszczególnych barw, żeby nie zakłócały one funkcji tego miejsca.

Znaczenie kolorów

Naukowo udowodniono, że kolory oddziałują na nas w określony sposób. Warto zatem poznać mowę barw, by urządzając wnętrza, zastosować odpowiednie kolory – zgodne z przeznaczeniem miejsca, jak i naszym usposobieniem. Kwestia wyboru koloru łazienki jest szczególnie ważna, miejsce to z jednej strony ma nas pobudzać do działania, zazwyczaj w godzinach porannych, z drugiej zaś działać kojąco i sprzyjać relaksacji, zwłaszcza podczas wieczornego odprężenia.

Trendy kolorystyczne – sprawdź:

Łazienka w kolorze białym

Biały jest najczęściej spotykanym kolorem w łazience, choćby ze względu na ceramikę. Co prawda producenci od kilku lat oferują ceramikę także w innych barwach, jednak większą część rynku nadal stanowią te w kolorze białym. Jest to kolor uniwersalny, daje wrażenie czystości i higieny. Biały optycznie powiększa i poszerza pomieszczenia, uwypukla inne kolory, jednak w nadmiarze może przytłaczać i dawać wrażenie nieprzyjemnego zimna. To kolor ponadczasowy, opiera się wszelkim modom, stosując go w łazience, warto złamać go ożywczymi dodatkami czy dekorami, np. w czerni, czerwieni czy brązie.

Czarny w łazience

Czarny w łazience wykorzystywany jest głównie w dodatkach, zbyt dużo czerni optycznie pomniejszy pomieszczenie i będzie działać przygnębiająco. Inaczej ma się rzecz z jaśniejszymi odcieniami – grafitem i szarością. Mogą one stanowić przeważające kolory w łazience, które uzupełnione o kontrastowe barwy – czerwień, zieleń, pomarańcz – dają niezwykle udany, nowoczesny efekt.

Łazienka w kolorze czerwonym

Czerwony pobudza, zachęca do działania, jednak w nadmiarze może męczyć lub nawet drażnić. Dlatego do łazienki dobrze wykorzystywać ten kolor jedynie w dodatkach czy dekorach, które dodadzą wnętrzu elegancji. Jeśli jednak chcemy zastosować czerwone płytki, dobrze je położyć tylko w części łazienki, np. w kabinie prysznicowej – czerwień wzmocni energetyzujące działanie prysznica. Czerwień w całym pomieszczeniu sprawdzi się przy dużym metrażu.

 

Kolor niebieski w łazience

Niebieski to idealny kolor do łazienki – działa uspokajająco i łagodząco, dzięki czemu wspomaga wieczorną relaksację. Jednak zbyt ciemny odcień niebieskiego może dawać wrażenie chłodu i działać przygnębiająco. Kolor ten chętnie wykorzystywany jest na basenach czy w gabinetach kosmetycznych. Sprawdza się w klasycznych aranżacjach, a kiedy zestawimy go z białym oraz drewnianymi dodatkami, uzyskamy efekt marynistyczny. Niebieski możemy ożywić, łącząc go z innym, ciepłym kolorem – żółtym, pomarańczowym, czerwonym, dzięki czemu wprowadzimy do wnętrza nieco urozmaicenia i pozytywnej energii.

Zieleń w łazience

Zielony, podobnie jak niebieski, również dobrze sprawdza się w łazience dzięki swemu działaniu – odświeża, uspokaja, sprzyja relaksacji. Ciemniejsze odcienie zieleni mogą ożywiać wnętrze zaaranżowane w stonowanych kolorach, takich jak biel, beż, jasny żółty. Zieleń to kolor natury, która często bywa inspiracją dla projektantów wnętrz, co oznacza, że kolor ten rzadko wychodzi z mody. Doskonale wygląda zestawiony z naturalnymi dodatkami w kolorze piaskowym oraz z drewnem, zarówno tym w jasnych odcieniach, jak i w ciemnych, np. wenge.

Żółty w łazience

Żółty rozjaśnia i powiększa optycznie wnętrze, a także pozytywnie na nas oddziałuje – aktywizuje, pomaga pozbyć się zmęczenia, wpływa kojąco na nastrój. Dlatego doskonale nadaje się do łazienki – pobudzi podczas porannej toalety, jak i ułatwi wieczorny relaks. To ponadczasowy kolor stosowany w łazienkach, zaś rodzaj aranżacji – czy to klasyczny, czy awangardowy – uzyskamy, stosując odpowiednie do określonego stylu płytki i dodatki. To także kolor uniwersalny, doskonale sprawdza się zarówno jako kolor tła – zwłaszcza jasne, delikatne odcienie – jak i jako barwa kontrastowa, służąca wyłącznie ożywieniu wnętrza, np. w dodatkach.

Podobnie działa kolor pomarańczowy, jako pośredni między żółtym a czerwonym – pobudza bardziej niż żółty, ale jest spokojniejszy i bardziej neutralny niż czerwony. W nowoczesnych aranżacjach pomarańczowy łączy się z zielenią, a także z czernią. Pomarańczowy jako kolor dodatków doskonale ożywia łazienki zielone i beżowo-brązowe.                                   

Trendy kolorystyczne aranżacji łazienek

W ostatnim czasie w aranżacji łazienek niezwykłą popularnością cieszą się kolory brązowy oraz fioletowy. Brązowy jest bardziej neutralną barwą, którą łatwo zestawić z beżami, zielenią, bielą oraz naturalnymi, eleganckimi i ponadczasowymi dodatkami z drewna. To barwa uniwersalna, sprawdza się zarówno w salonach kąpielowych, jak i niewielkich łazienkach. Brązowy łagodzi chłód białej armatury, koi nerwy, daje odczucie ciepła i odprężenia.

 

Natomiast fioletowy jest zdecydowanym, dominującym we wnętrzu kolorem, zwłaszcza jego ciemne odcienie. Sprawdza się w dużych łazienkach, w których efekt elegancji i szyku uzyskamy poprzez zestawienie go z bielą, grafitem oraz jaśniejszymi odcieniami fioletu – lawendą i wrzosem. Projektanci ostrzegają jednak przed nadmiarem tego koloru w jednym pomieszczeniu, gdyż może powodować przygnębienie lub nawet działać denerwująco. Nie ulega jednak wątpliwości, iż kolor fioletowy odpowiednio zaaranżowany daje efekt nowoczesnej, niezwykle eleganckiej i uporządkowanej łazienki.

Kolor różowy również utrzymuje się wysoko jeśli chodzi o aranżacje łazienek. Ten odcień ma wiele uroku w połączeniu ze złotem, szarościami oraz bielą. Najchętniej wybierane są jego pastelowe tonacje oraz wersja brudnego różu. W trendach do łazienki wysoko uplasowała się moda na różowe złoto, np. w armaturze.

Kolor a wielkość łazienki

Bez względu na to, jaki kolor wybierzemy, musimy pamiętać o podstawowej zasadzie – ciemny pomniejsza, jasny powiększa. Mając małą łazienkę, bez okna, lepiej zdecydować się na jaśniejsze odcienie ulubionego koloru, ciemniejsze zaś mogą być dodatki. I na odwrót – jeśli nasza łazienka jest przestronna, dobrze oświetlona, zwłaszcza światłem naturalnym, możemy pokusić się o ciemne barwy z jasnymi dodatkami – armaturą, dekorami, meblami. W dużej łazience lepiej prezentować się też będą kontrastowe zestawienia oraz wzory geometryczne.

 

Rola dodatków

Jeśli zdecydujemy się na uniwersalne, ponadczasowe rozwiązanie – zastosujemy stonowane barwy, możemy je ożywić różnymi dodatkami: akcesoriami łazienkowymi o intensywniej barwie, meblami, świeczkami, ręcznikami czy tapetami. Jeśli kolorystyka łazienki nam się po jakimś czasie znudzi, łatwo i stosunkowo tanio będzie ją zastąpić inną, wymieniając właśnie dodatki. Taki zabieg pozwoli nam łatwo odmienić wnętrze, poeksperymentować z zestawieniami kolorystycznymi, tchnąć w dotychczasowe wnętrze powiew świeżości i nowoczesności, bez konieczności drogiego i czasochłonnego remontu.

 

Moda a własne upodobania

Urządzając łazienkę na kilka lub kilkanaście następnych lat, warto zatem wziąć pod uwagę zarówno aktualną modę, mowę kolorów, jak i własne upodobania. Cóż z tego, jeśli zaprojektujemy naszą łazienkę zgodnie z najnowocześniejszymi trendami, jeśli za 3 lata moda się zmieni, a my pozostaniemy z łazienką, w której nie czujemy się dobrze. Najważniejsze zatem, aby zastosowany kolor był zgodny z naszym usposobieniem.

Potrzebujesz dodatkowych informacji?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

ZADZWOŃ: +48 505 052 011 LUB kontakt@jasikceramika.pl