Jakie płytki wybrać na podłogę do łazienki?

Jakie płytki wybrać na podłogę do łazienki?

Płytki do łazienki, zwłaszcza płytki podłogowe, powinny odznaczać się małą nasiąkliwością. Innymi słowy, powinny mieć zwartą, zamkniętą strukturę, która nie absorbuje wody i płynnych zabrudzeń. Im mniejsza nasiąkliwość płytek, tym większa odporność na zaplamienia, działanie detergentów i pękanie pod wpływem niskich temperatur. Poziom nasiąkliwości jest wyrażany procentowo i powinien wynosić maks. 6% w przypadku płytek na podłogę do łazienki i maks. 10% w przypadku płytek łazienkowych ściennych.

Remontując łazienkę, należy pamiętać o ważnej zasadzie: na podłodze kładziemy wyłącznie płytki dedykowane do tego celu, a więc oznaczano przez producenta jako płytki podłogowe lub uniwersalne. Płytki ścienne nie zdadzą egzaminu jako okładzina podłogowa – są zbyt cienkie i kruche, aby wytrzymać duże obciążenie.

 

Gres do łazienki

Jako wykończenie podłogi w łazience najlepiej sprawdzi się gres, czyli płytki ceramiczne na bazie szlachetnej kamionki (mieszanki gliny, krzemienia i innych składników). Materiał słynie ze swoich doskonałych właściwości, które zawdzięcza specyficznej technologii produkcji; płytki są prasowane pod dużym naciskiem, a następnie wypalane w temperaturze niemal 1300 stopni Celsjusza. Gotowe kafle odznaczają się bardzo dużą twardością. Ich struktura jest zwarta i nieporowata, przez co nie chłonie wody i płynnych zabrudzeń.

Wyjątek od reguły stanowi gres polerowany. Ten niezwykle dekoracyjny materiał wymaga bardzo troskliwej pielęgnacji; zanim trafi do użytku, należy go zaimpregnować, a w późniejszym czasie czyścić za pomocą profesjonalnych środków. Jego powierzchnia jest podatna na ścieranie i zaplamienia, a po zalaniu staje się bardzo śliska. Tym samym gres polerowany zdecydowanie nie sprawdzi się w łazience.

 

Jeśli szukasz płytek łazienkowych łatwych do utrzymania w czystości, sięgnij po gres szkliwiony, czyli pokryty cienką warstwą szkliwa. Dekoracyjno-ochronna powłoka stanowi skuteczną barierę dla wilgoci, wody i brudu, przez co ułatwia sprzątanie i wydłuża życie kafelków. Niestety ma też jedną istotną wadę – pod wpływem silnego uderzenia szkliwo może ukruszyć się i odsłonić rdzeń płytki, który różni się kolorem.

 

Potrzebujesz dodatkowych informacji?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

ZADZWOŃ: +48 505 052 011 LUB kontakt@jasikceramika.pl