Wanna czy prysznic? - wady i zalety obu rozwiązań

To jeden z wyborów, które silnie polaryzują opinię społeczną. Zwolennicy orzeźwiających natrysków i miłośnicy długich, relaksujących kąpieli w wannie mogą bez końca dyskutować o wadach i zaletach obu rozwiązań. Które z nich zatem wybrać, jeśli dostępna przestrzeń nie pozwala na zamontowanie obu?

 

Atuty wanny

Tradycyjna wanna ma wiele atutów, które sprawiają, że wiele osób nie wyobraża sobie bez niej swojej łazienki. Oto krótki przegląd najważniejszych z nich:

 

Pozwala na relaks – to przestrzeń, aby zaszyć się w ciepłej wodzie z dodatkiem piany, olejków lub soli aromatycznych i powylegiwać z ulubioną książką, wygrzewając mięśnie i odpoczywając po ciężkim dniu pełnym stresów.

 

Sprawdza sią dla maluchów– wygodnie i bezpiecznie można w niej umyć małe dzieci, pozwalając wcześniej na chwilę wieczornej zabawy.

 

Łatwo utrzymać czystość– w przeciwieństwie do ścianek prysznica, na których osadzają się trudne do usunięcia zanieczyszczenia i kamień, wannę stosunkowo łatwo jest wyszorować i doprowadzić do porządku.

 

Można zamontować parawan – wystarczy zamontować zasłonę prysznicową, aby cieszyć się możliwością brania pryszniców w wannie.

 

Zalety prysznica

Zwolennicy prysznica także posiadają szereg argumentów, a najważniejsze z nich to:

 

Zajmuje mniej miejsca – w przeciwieństwie do wanny, która jest jednym z największych urządzeń sanitarnych, prysznic może zajmować relatywnie niewiele miejsca, w tym tego trudnego w zagospodarowaniu, jak narożniki łazienki.

 

Standardowa prostokątna wanna to około 140-180 cm długości i 70 cm szerokości, a żeby z niej wygodnie korzystać trzeba pozostawić przynajmniej 90 cm. Typowy prysznic jest natomiast kwadratem o boku 80 lub 90 cm, co stanowi minimalną przestrzeń niezbędną dla względnej swobody ruchów. Nieco mniej miejsca może zająć kabina narożna półokrągła. Również i tu ważne jest pozostawienie wolnej przestrzeni 80 x 90 cm dla drzwi przesuwnych i 100 x 80 cm dla drzwi skrzydłowych.

 

Zużywa mniej wody – w przeciwieństwie do wanny, którą trzeba napełnić, a następnie uzupełniać kilka razy ciepłą wodą, pobór pod prysznicem można ograniczyć do minimum. Wystarczy parę minut, aby zmoczyć ciało i następnie opłukać je z mydła lub żelu pod prysznic.

 

Kąpiel jest szybsza – prysznic pozwala umyć się zdecydowanie szybciej niż wanna, Zaledwie kilka minut wystarczy by skutecznie namoczyć, namydlić i spłukać całe ciało.
 

Wygodniejszy dla osób starszych i z niepełnosprawnościami – w przeciwieństwie do wysokiej ściany wanny, prysznice, zwłaszcza te z niskimi brodzikami lub bezbrodzikowe, stanowią bardzo wygodne rozwiązanie dla osób mających problemy ze sprawnością ruchową. Łatwo się do niego dostaną, a w trakcie kąpieli mogą korzystać z wygodnego siedziska.

 

Brud od razu spłukiwany jest do odpływu – dla części osób ważnym argumentem jest to, że pod prysznicem woda niosąca ze sobą zabrudzenia spada od razu do odpływu i nie mają one szansy osadzić się na nowo, jak ma to miejsce w wannie.

 

Jasik – salon łazienek Łódź, projekty łazienek

Jasik to sprawdzony dostarczyciel wyposażenia łazienek z okolic Łodzi. W naszej ofercie znajduje się ponad tysiąc modeli płytek oraz armatura w różnych stylach od sprawdzonych producentów. Tworzymy indywidualne projekty łazienek na podstawie indywidualnych parametrów każdej realizacji oraz upodobań klienta. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, odwiedzin w naszym salonie lub kontaktu za pośrednictwem strony internetowej w celu zapoznania ze szczegółami naszej oferty.

Potrzebujesz dodatkowych informacji?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

ZADZWOŃ: +48 505 052 011 LUB kontakt@jasikceramika.pl