Wanna, prysznic, a może coś innego?
Najlepiej mieć i jedno, i drugie, w każdej łazience, albo prysznic w mniejszej gościnnej na parterze, a wannę w dużej – blisko sypialni domowników. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Nie w każdym domu oba sprzęty są też potrzebne. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.
W artykule tym nie dajemy jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Takiej po prostu nie ma. Decyzja o zakupie wanny bądź natrysku zależy od preferencji i potrzeb użytkownika, a także od wielkości łazienki i możliwości, jakie daje. Sprawdźmy zatem, jakie są plusy i minusy każdego z rozwiązań oraz jakie modele proponuje rynek.
WANNA CZY PRYSZNIC? CO KTO LUBI!
Wspomnieliśmy, że duże znaczenie przy rozstrzygnięciu dylematu „wanna czy prysznic” mają preferencje użytkownika. Poznaliśmy je, śledząc dyskusje na forach internetowych.
Większość z nas w wannie relaksuje się, wycisza i odpręża. To także doskonałe miejsce na lekturę książki lub gazety. Wielu chwali sobie wannę za możliwość zażywania kąpieli leczniczych i regeneracyjnych. To w niej wykonamy zabiegi upiększające z dodatkiem olejków i ziół. Rodzice podkreślają, że jest niezastąpiona przy małych dzieciach. Nie tylko wygodnie umyjemy w niej malca, ale także stworzymy mu okazję do zabawy i jednocześnie warunki do nauki samodzielnego dbania o higienę.
Zwolennicy natrysków zwracają uwagę na to, że jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie pod kątem zużycia wody. Choć to w dużej mierze zależy od tego, jak długo bierzemy prysznic (i z jak dużą wanną dokonujemy porównania).
A jak pokazują wyniki badania, przeprowadzonego przez jedną z międzynarodowych firm produkujących środki czystości, zaskakująco dużo czasu spędzamy pod natryskiem. Firma w stu domach zainstalowała na rurach prysznicowych specjalne rejestratory (akustyczno-temperaturowe – wychwytujące szum wody przepływającej przez rurę oraz zmianę temperatury). Zebrane w ciągu dziesięciu dni dane z 2,6 tys. kąpieli przeanalizowano przy użyciu specjalnych algorytmów i tak uzyskano informacje na temat nawyków związanych z kąpielą pod prysznicem.
CO DECYDUJE O WYBORZE WANNY LUB PRYSZNICA?
Nasze preferencje i wygoda to jedno, ale to głównie wielkość pomieszczenia i liczba urządzeń, jakie musimy w niej pomieścić, zadecyduje o wyborze „wanna czy prysznic”.
Wanna jest zazwyczaj największym urządzeniem w łazience. Najwięcej miejsca zajmie, najbardziej efektowna wanna wolno stojąca. Standardowa prostokątna do zabudowy ma szerokość 70 cm i długość 140-180 cm (szczegółowo o wymiarach wanien i natrysków piszemy w części poświęconej ich rodzajom). Na rynku znajdziemy wanny węższe na jednym końcu – przeznaczone do małych łazienek, ale ich szerszy koniec ma i tak min. 70 cm. Przed wanną należy pozostawić przynajmniej 90 cm, aby móc swobodnie się poruszać.
Zawsze można wybrać spośród różnych kształtach i rodzajach brodzików.
W zależności od ich głębokości (standardowo brodziki do kabin prysznicowych mają głębokość od 5 do około 15 cm – wysokość od dna brodzika do jego górnej krawędzi), możemy otrzymać rozwiązanie, które będzie kompromisem między prysznicem a wanną, to głębokie brodziki do 30 cm – nie dadzą z pewnością takiego komfortu kąpieli, jaki daje wanna, ale są na pewno bardzo dobrą propozycją dla rodzin z dziećmi.
Innym rozwiązaniem jest zamontowanie zestawu prysznicowego w wannie i na przykład zasłony prysznicowej lub – zdecydowanie bardziej estetycznego, komfortowego i trwałego – parawanu nawannowego. Parawany mocuje się na profilach montowanych do ściany. Dzięki bogatej ofercie, bez problemu odnajdziemy model pasujący do wymiarów wanny. Na rynku występują parawany jedno-, dwu-, a nawet pięcioczęściowe – przesuwne bądź składane w harmonijkę. Najpopularniejsze są te z przezroczystego tworzywa sztucznego.
Co kto lubi.
Potrzebujesz dodatkowych informacji?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ZADZWOŃ: +48 505 052 011 LUB kontakt@jasikceramika.pl